פייסבוק לדתיים

האתר "יוסף" שהושק (כמה צפוי, בגרסת בטא) בתחילת החודש (ינואר 2008) מופעל על ידי חברת Lotter Technologies ומגדיר עצמו רשת חברתית לדתיים בלבד, אבל אין כל דרך שתמנע מלא-דתיים להירשם אליו ולהשתמש בו. כנראה שאם מישהו יעלה תמונה לא ראויה וכדו' חשבונו יחסם. או כפי שמנסחים זאת באתר (השגיאות במקור):

האתר מפוקח ומושגח על ידי החברים בה, כל חומר שימצא לא ראוי יוסר מהאתר .
האתר סגור בשבת.
בואו נראה לכולם שגם דתיים בקיאים בטכנולוגיה.

הערה: אני לא מסתובב ברשתות חברתיות לכן אני אשתדל לסקור האתר באופן יותר כללי ולא אכתוב על ההיבט החברתי שלו.

תהליך ההרשמה די קצר ודורש הזנת מייל סיסמה ושם משתמש. לאחר ההרשמה אפשר לגשת לעריכת הפרופיל: הפרופיל באתר מחולק לכמה איזורים: בפרופיל הדתי למשל, אפשר להגדיר צניעות (חצאית או מכנסיים? סוג כיסוי ראש, ציצית, וכו'), רקע דתי (דתי, חרדי, מסורתי, וכו'), ועוד הגדרות כמו: תדירות תפילה, תדירות לימוד תורה, בית כנסת, מקווה (WTF??). אפשר להוסיף גם פרטים כלליים על המשתמש כמו: עיסוק, שפות וכו'.

בשדה דעה פוליטית, ברירת המחדל היתה: ימין קיצוני.

לאחר התחברות לאתר מתקבל עמוד ובו עדכונים על כל הפעילויות האחרונות של כל הרשומים באתר גם אם אין לך קשר אליהם, שזה קצת מיותר. רוב האנשים רוצים לדעת רק על פעולות של החברים שלהם ולא על כל החברים באתר.

האתר מאפשר לכל חבר לפתוח בלוג, להצטרף לקבוצות שהוא רואה שייכות אליהם, ולצפות בתכנים של אחרים..כרגע אין באתר תנועה ממשית (80 חברים נרשמו עד עכשיו), ואין ממש תוכן מעניין אבל צריך לזכור שהאתר הושק בערך לפני שבוע.

הממשק די נוח והאתר קל להתמצאות, אין באתר פרסומות קופצניות ורועשות (יש פרסומות טקסט של גוגל) אבל עמוד חיפוש החברים עמוס באפשרויות וקצת מרתיע (תמונה). בסך הכל למרות שנראה שאין למקימי האתר היכרות מעמיקה עם הציבור הדתי, מדובר באתר פשוט ונוח לשימוש שמידת הצלחתו (כרשת חברתית) תלויה באופי החברים שייצטרפו אליו בתקופה הקרובה.