סקירה: Ubuntu 8.10

בימים האחרונים אני מנסה את גרסת הבטא של Ubuntu 8.10. חידושים שנכללים בגרסה החדשה: עיצוב חדש, טאבים בנאוטילוס, אפשרות הצפנה של תיקיות כולל תיקיית הבית, חשבון אורח למשתמשים זמניים, ניהול חיבורי רשת משופר ועוד. העיצוב החדש בצבעי אפור-חום לא מוצע כברירת מחדל, הוא מתחבא באפשרויות המראה של המערכת ואפשר להבין את הסיבה לכך: הוא כהה מדי וקשה מאוד לעבוד איתו לדעתי.

טאבים בנאוטילוס נראים בהתחלה כתוספת נחמדה אבל כדי לעבוד עם שתי תיקיות במקביל, רובנו רגילים לפתוח אותם בשני חלונות כדי שנוכל לגרור קבצים ביניהם. לי לקח הרבה זמן יחסית עד שהתרגלתי לשחרר את הקבצים על טאבים במקום על תיקיות.

חשבון האורח מאפשר לפתוח בקליק סביבת עבודה עם גישה מוגבלת לתיקיות. המשתמש האורח יכול לבצע את כל הפעולות הבסיסיות אבל ברגע שיתנתק מהחשבון, הקבצים והמידע שכתב לדיסק ימחקו. משתמש אורח יכול לחבר התקנים ניידים ולהשתמש בהם לשמירת קבצים אבל לא יכול להשתמש בהתקנים שחוברו על ידי משתמש אחר. דבר אחד שמפריע לי בחשבון האורח הוא העובדה שרק משתמש שכבר מחובר למערכת יכול לפתוח סשן חדש לאורח ולא ניתן להתחבר לחשבון אורח ממסך הכניסה של אובונטו.

ניהול חיבורי הרשת (Network Manager של GNOME) השתפר בצורה משמעותית בגרסה 0.7 שלו וכעת הוא מאפשר שליטה קלה יותר בכל התכונות כולל יצירת חיבורי VPN, וחייגן ADSL או כבלים (לא ניסיתי ליצור חייגן באמצעותו אבל אם מישהו ניסה אשמח אם יכתוב על כך בתגובות).

מדי פעם אני חווה לצערי קריסות של הסביבה הגרפית מסיבה לא ברורה. לא ניתן לאתחל את הסביבה הגרפית לאחר הקריסה, והפתרון היחיד הוא אתחול מחדש של המערכת כולה. יש עוד כמה באגים שגורמים לקריסות של יישומים שונים אבל אני מניח שרובם יסתדרו בגרסה הסופית של המערכת. אם אתם מסתדרים עם הגרסה הנוכחית, ההמלצה שלי היא להמתין לשיחרור הגרסה הסופית ולעקוב אחר תיקון הבאגים לפני המעבר אליה. Ubuntu 8.10 עתידה להשתחרר בסוף החודש ובינתיים אפשר לקרוא עליה ולהוריד את גרסת הבטא מכאן.